Kas yra liumenai: kaip pasirinkti tinkamą šviestuvo ryškumą

14 dienų nemokama prekės gražinimo garantija

Renkantis šviestuvą svarbu ne tik jo stilius, bet ir kokio dydžio patalpą šviestuvas gali apšviesti. Taip pat svarbu teisingai pasirinkti šviesos spalvą, dar vadinamą šviesos temperatūra. Bet kaip tai suprasti iš šviestuvo parametrų? Tai paprasčiau, nei gali atrodyti.

Kiekvienas šviestuvas turi tris pagrindinius parametrus:

  • Vatai (Watt) reiškia, kiek šviestuvas vartoja elektros. Vatų kiekis šiuolaikiniuose šviestuvuose nebeturi tiesioginio ryšio su šviesos ryškumu.
  • Liumenai (Lm) reiškia, kokio intensyvumo ir ryškumo šviesą šviestuvas skleidžia. Pagal liumenų kiekį galima numatyti, kokio dydžio patalpą šviestuvas tinkamai apšviečia.
  • Kelvinai (K) reiškia kokios spalvos/ temperatūros šviesą šviestuvas skleidžia. Jei prie šviestuvo nurodytos kelios kelvinų reikšmės, tai reiškia, kad šviesos spalvą galima reguliuoti.

Norint tinkamai pasirinkti šviestuvą, svarbu suprasti, ką reiškia liumenai bei kelvinai, nes ne visada daugiau yra geriau. Šiame straipsnyje pateikiame daugiau informacijos apie liumenus, o apie kelvinus skaitykite čia.

Kiek liumenų ką reiškia?


Liumenai (Lm) yra šviesos srauto matavimo vienetas, t.y. liumenų kiekis parodo, kiek šviesos skleidžia šviestuvas ar lemputė. Kuo didesnis skaičius, tuo šviesiau bus kambaryje.

Taip pat svarbu atsižvelgti ir į kambario plotą bei lubų aukštį, nes akimis matomas šviesos stiprumas priklauso nuo to, kokioje erdvėje pasklinda šviesa. Pavyzdžiui, staliniam šviestuvui užtenka gerokai mažesnio šviesos srauto negu lubiniam šviestuvui.

Kiek liumenų reikia jūsų šviestuvui:


450-800
Liumenai:

Įprastai naudojama akcentiniam apšvietimui arba staliniam šviestuvui, miegamojo šviestuvui prie lovos ir pan.
Iki 800 liumenų šviesumo dekoratyvūs šviestuvai skirti sukurti jaukią atmosferą namuose. O tokio galingumo taškiniai šviestuvai skirti naudoti grupėmis po kelis, priklausomai nuo patalpos ir dydžio. Standartinio aukščio luboms geriausiai tiks 450-600 Lm taškiniai šviestuvai, o aukštesnėms luboms, reikiant ryškesnio apšvietimo rinkitės iki 800 Lm šviesumo taškinius šviestuvus.

800-1100 liumenų:

Įprastai naudojama nedidelio ploto miegamojo, prieškambario šviestuvams ir bendram kambario apšvietimui, kai kartu naudojama ir daugiau šviesos šaltinių, kaip dekoratyvūs šviestuvai prie lovos miegamajame ar taškiniai šviestuvai papildomam apšvietimui.

1100-1600 liumenų:

Įprastai naudojama nedidelio ploto virtuvėje, valgomajame ar virtuvės stalviršio apšvietimui. Tokie šviestuvai taip pat tinka vaikų kambaryje ar vonios kambaryje, tik tokiu atveju reikia nepamiršti papildomo apšvietimo, kaip staliniai šviestuvai vaikams ar veidrodžio apšvietimas vonioje.

1600-3000 liumenų:

Tai populiariausias liumenų kiekis šviestuvams, kurie turi gerai apšviesti visą kambarį - 11-18 kv. metrų ploto patalpą. Tokie šviestuvai tinkami didelio ploto ar aukštų lubų kambariuose – svetainėje, virtuvėje, valgomajame ir k.t., jei naudojami kartu su taškiniais ar akcentiniais šviestuvais.

Daugiau nei 3000 liumenų:

Tai labai ryškūs, intensyvią šviesą skleidžiantys šviestuvai. Jie įprastai naudojami didesnėse darbo erdvėse, dirbtuvėse, garažuose, pramoninėse erdvėse, kur reikia ypač gero matomumo. Jei ieškote šviestuvo namams ir reikia apšviesti didelę erdvę, verčiau ieškoti ne vieno šviestuvo, o derinti kelis šviestuvus, kurių skleidžiamos šviesos (liumenų) suma bus pakankama visai erdvei.

Kiek šviesos turėtų skleisti jūsų šviestuvas?


Atkreipkite dėmesį, kad reikiamas šviestuvo liumenų skaičius labai priklauso nuo kambario dydžio ir atstumo nuo šviestuvo iki reikalingo apšviesti paviršiaus.

Kad suprastumėte bendrą taisyklę, supažindinsime dar su vienu matavimo vienetu – liuksu.

Vienas liuksas (lx) yra vienas Liumenas (lm) vienam kvadratiniam metrui (m2)


Liuksas nuo liumeno skiriasi tuo, kad liumenas nurodo tik kokio stiprumo šviesa yra skleidžiama, o liuksas parodo kiek šviesos nukeliauja iki paviršiaus, kurį norime apšviesti. T.y. kuo mes toliau tolstame nuo šviestuvo, tuo labiau liuksų kiekis mažėja.  

Bendra taisyklė:

  • Lengvas apšvietimas (akcentinė): 50-150 lx/m2
  • Vidutinis apšvietimas (bendro tipo): 150-300 lx/m2
  • Ryškus apšvietimas (darbui arba labai ryškiai apšviestai patalpai): 300-750+ lx/m2

Tačiau atkreipkite dėmesį, kad tai tik orientaciniai skaičiai. Jeigu norite preciziškai apsiskaičiuoti, tam reikalinga formulė:

Lm = 150 lx * 4π * (atstumas metrais iki paviršiaus)2

Svarbu suprasti, kad nereikia skaičiuoti apšvietimo grindų plotui, nes apšvietimas reikalingas galvos aukštyje. Pvz. staliniam šviestuvui nereikia apšviesti viso kvadratinio metro, užtenka pusės kvadratinio metro ploto, todėl į stalinį šviestuvą įsukus 400 liumenų lemputę šviesa atrodo labai ryški.

O pavyzdžiui svetainėje, kurios dydis yra 20 m2, o lubos standartinio, 2,6 m. aukščio, mums reikės apie 3000 liumenų šviestuvo arba kelių šviestuvų, bendrai skleidžiančių tiek šviesos – pvz., apie 1400 liumenų šviesumo gražaus, pakabinamo šviestuvo virš pasisėdėjimo erdvės ir keturių taškinių šviestuvų tolimesnėje kambario pusėje.