Kas yra kelvinai: kaip pasirinkti šviesos spalvą ar temperatūrą

14 dienų nemokama prekės gražinimo garantija

Renkantis šviestuvą svarbu teisingai pasirinkti šviesos spalvą, dar vadinamą šviesos temperatūra. Bet kaip tai suprasti iš šviestuvo parametrų? Tai paprasčiau, nei gali atrodyti.

Kiekvienas šviestuvas turi tris pagrindinius parametrus:

  • Vatai (Watt) reiškia, kiek šviestuvas vartoja elektros. Vatų kiekis šiuolaikiniuose šviestuvuose nebeturi tiesioginio ryšio su šviesos ryškumu.
  • Liumenai (Lm) reiškia, kokio intensyvumo ir ryškumo šviesą šviestuvas skleidžia. Pagal liumenų kiekį galima numatyti, kokio dydžio patalpą šviestuvas tinkamai apšviečia.
  • Kelvinai (K) reiškia kokios spalvos/ temperatūros šviesą šviestuvas skleidžia. Jei prie šviestuvo nurodytos kelios kelvinų reikšmės, tai reiškia, kad šviesos spalvą galima reguliuoti.

Šiame straipsnyje pateikiame daugiau informacijos apie kelvinus, o apie liumenus ir kaip žinoti, kokio dydžio patalpą šviestuvas gali apšviesti, skaitykite čia.

Ką reiškia kelvinai?

Kelvinai yra aiškus parametras, kuris nurodo kokios spalvos šviesą skleidžia šviestuvas ar lemputė – gelsvą, šiltai baltą, neutralią, šaltai baltą ar melsvą. Kitais žodžiais tariant – tai yra šviesos temperatūros reikšmė.

Čia svarbu neapsigauti – norėdami jaukios aplinkos, venkite didelių skaičių. Žemiau 2700 K šviesa yra prilyginama žvakių šviesos spalvai. O virš 5000 K yra melsvo atspalvio šalta šviesa, rekomenduojama tik komercinėse erdvėse – nieko bendro su jaukia atmosfera.

Populiariausias pasirinkimas namams – 3000-4000 kelvinų LED šviestuvai bei lemputės. Norėdami harmoningo vaizdo namie, vienoje erdvėje naudokite vienodų kelvinų šviestuvus bei lemputes. O jei nesate tikri, kokia šviesos temperatūra jums būtų maloniausia, rinkitės šviestuvus su galimybe keisti šviesos spalvą.

2700-3200 K – šiltai balta spalva

2700 kelvinų rekomenduojame miegamajame kambaryje ir svetainėje – tokiu būdu sukursite jaukią atmosferą. 3000 kelvinų rekomenduojame virtuvėje, valgomajame kambaryje, vonioje. Taip pat tinka ir svetainėje.

4000-4500 – natūraliai / neutraliai balta spalva

4000 kelvinų rekomenduojame darbo kambaryje, garaže ar kitoje darbinėje erdvėje (pvz. apšviesti virtuvės stalviršį) – ten, kur reikia gero aiškaus matomumo. Ši spalva laikoma dienos šviesos analogu.

5000-6500 – ryškiai balta, šalta, netgi turinti melsvo atspalvio spalva

Tokia spalva įprastai namuose nenaudojama, ji dažniau naudojama parduotuvėse, laboratorijose, ligoninėse ar pan., kur ypač svarbu geras apšvietimas.

Taigi, kaip pasirinkti?

Tai reikia nuspręsti jums, pagal jūsų gyvenimo būdą. Tiesiog pagalvokite, kokią atmosferą norite sukurti kiekviename kambaryje ir pagal tai pasirinkite reikiamą liumenų ir kelvinų kombinaciją.

Taip pat rekomenduojame nusimatyti ir akcentinių šviestuvų – tokių, kurie skleidžia mažai šviesos, bet atrodo gražiai ir prideda jaukumo.

LED ar keičiamų lempučių šviestuvai?

Pirkdami LED tipo šviestuvus jūs jau gaunate integruotą šviesos šaltinį su konkrečiomis kelvinų ir liumenų reikšmėmis. Tiesa, vis daugiau šiuolaikinių šviestuvų gaminami su valdymo pulteliais ar programėlėmis, per kurias galite keisti šviesos stiprumą bei atspalvį.

O šviestuvuose, kur yra lemputės lizdas, jūs galite pasirinkti apšvietimo stiprumą ir atspalvį savo nuožiūra, nes kiekviena elektros lemputė yra pagaminta su konkrečia kelvinų ir liumenų reikšme, ji rašoma ant dėžutės. Įprastai, viena lemputė skleidžia apie 300-600 liumenų.

Atkreipkite dėmesį, kad galutinė šviestuvo liumenų reikšmė priklauso nuo lempučių skaičiaus – tiesiog padauginkite vienos lemputės liumenų reikšmę iš lempučių skaičiaus ir sužinosite kokio ryškumo šviestuvą turėsite.  

Valdomi pulteliu šviestuvai

Valdomo ryškumo (kartais ir spalvos) šviestuvai dažnai būna geriausias pasirinkimas perkant šviestuvą pirmą kartą, jei visiškai neįsivaizduojate, kokio ryškumo ar šviesos temperatūros jums reikės. Įsigiję LED šviestuvą su valdymu turėsite galimybę pasiryškinti apšvietimą iki labai ryškaus arba pritemdyti iki akcentinio.