KAIP IŠSIRINKTI LED JUOSTĄ?

 

Vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų įrengiant apšvietimą yra – kaip teisingai pasirinkti LED juostą?

Šiame straipsnyje aptarsime kiekvieno apšvietimo tipui skirtas LED juostas, paaiškinsime, kodėl ir kaip tinkamai išdėstytas LED apšvietimas gali būti tiek kaip pagrindinis šviesos šaltinis, tiek kaip papildomas apšvietimas, paįvairinantis interjerą.

 

 

 

 

 

 

Ką turėtumėtė žinoti?

Jeigu darydami remontą ar naujai įrengdami patalpas naudojatės montuotojo paslaugomis, prieš įsigydami LED juostas pasikonsultuokite su meistru, kaip bus išdėstytas apšvietimas. Svarbu žinoti, kad apšvietimo išdėstymas bei spalvos yra vieni pagrindinių dalykų, kuriuos reikia teisingai išsirinkti. Pradėkime nuo šviesos: kiekviena šviesos spalva yra parenkama atsižvelgiant į patalpos paskirtį. Turite atskirti poilsio patalpas nuo darbo patalpų, nes blogai pasirinktas apšvietimas gali neišpildyti Jūsų lūkesčių, pavyzdžiui, patalpos, kurios bus skirtos darbams turės nepakankamai šviesos arba vieta kur Jūs norėjote leisti vakarus ilsėdamiesi po ilgų dienos, bus per daug ar per ryškiai apšviesta.

LED juostų pakuotė – kas ant jos parašyta ?

  • Pirmasis kriterijus yra šviesos diodo dydis – kuo didesnis šviesos diodas, tuo intensyvesnė šviesa. Diodo dydis nurodomas keturiais skaitmenimis, pvz.: 3528 pirmasis skaičius nurodo diodo ilgį milimetrais – 35 atitinka 3,5 mm, o antras skaičius nurodo diodo plotį – 28 atitinka 2.8 mm. Populiariausi LED dydžiai yra: 3528, 2835, 5050.
  • Antras kriterijus yra liumenų (LM) kiekis. Liumenas (LM) – tai vienetas, kuris nurodo kiek šviesos srauto galios tenka vienam diodui. Liumenas yra šviesos srauto vienetas, kurio dėka mes galime patys nustatyti, kokio intensyvumo šviesa mums reikalinga. Kuo daugiau liumenų – tuo intensyvesnė šviesa.
  • Trečias kriterijus renkantis LED juostą jos galia. Įprastai ant kiekvienos LED juostų dėžutės Jūs visada rasite 2 pagrindinius galios apibrėžimus: LED juostos darbinę įtampą (žymimą V) ir srovę (išreikštą amperais – A). Įtampa yra svarbus parametras renkantis LED juostą todėl, kad kuo didesnę srovę Jūs pasirenkate tuo mažesnius įtampos kritimus Jūs gaunate. Lietuvoje populiariausios LED juostos, kurių įtampa yra 12 V. Taip pat egzistuoja 24 V LED juostos, bet jos dažniausiai yra pasirenkamos dideliems projektams, kuriuose yra naudojamos ilgos juostų dalys (5, 10, 15 metrų) norint išvengti kritimų ilgesnėse juostų dalyse. LED juostos galia yra srovės ir įtampos verčių rezultatas ir yra paprastai matuojama pagal 1 metrą arba visą ritinį (5 m).

  • Ketvirtas kriterijus yraLED juostos temperatūra ir jos spalva. LED juostos skirstomos į 3 pagrindines spalvas; šiltai balta (WW), šaltai balta (CW) ir neutraliai balta (NW). Visos šios šviesos spalvos priklauso nuo Kelvino lygio (K). Šiltai balta (WW) diodo spalva turi 2700-3500 K, neutrali balta (NW) diodo spalva turi – 4000-5000 K, o šaltai balta (CW) diodo spalva – 6000-7500 K. Šiltos šviesos naudojimas patalpoje suteikia jaukumo, neutrali spalva yra panašiausia į natūralią dienos šviesą, kuri suteikia vėsumo jausmą bei vizualiai padidina erdvę.
  • Penktas kriterijus yra CRI – spalvų atvaizdavimo indeksas (Ra), turintis labai didelę įtaką apšvietimo kokybei. Jo diapazonas yra nuo 0 iki 100 kur didžiausia vertė yra lygi standartinei saulės šviesai. Kuo didesnis CRI laipsnis, tuo geresnis yra spalvų atkūrimas ir apšviesti objektai atrodo natūraliau. Kasdieniniam naudojimui pakanka (Ra) koeficiento 80. Kita vertus, CRI 90 arba CRI 95 juostos yra rekomenduojamos įrengiant apšvietimą vonioje arba virtuvėje.

  • Šeštas kriterijus – IP standartas (apsaugos indeksas) – tai yra šviesos šaltinio apsaugos nuo išorinių veiksnių klasė. LED komponentų atveju dažniausiai suteikiami IP standartai: IP20, IP44, IP65, IP68.

LED Juosta skirstoma į tokius IP standartus :

IP20 standarto LED juosta tai žemiausio standarto LED juosta, neturinti apsaugos sluoksnio, todėl ji yra netinkama patalpoms, kuriose yra drėgmės ar dulkių.

IP44 ir IP65 populiariausio standarto LED juostos. Šio standarto juostos pasižymi tuo, kad savo sudėtyje turi gelio dangą, kuri suteikia LED juostoms pilną apsaugą nuo dulkių ir drėgmės. Patalpose, kuriose yra nuolatinė drėgmė, pasirinkite juostą, kuri atitinka ne mažesnį nei IP65 standartą.

Egzistuoja ir IP68 standarto LED juosta. Tokios juostos privalumas yra silikoninė juostos danga, leidžianti įrengti LED apšvietimą lauke ir garantuojanti visišką atsparumą vandeniui.

Koks yra skirtumas tarp RGB ir RGBW juostos ?

RGB juosta tai yra puikus sprendimas leidžiantis paįvairinti įprastą apšvietimą. RGB – tai yra daugiaspalvės juostos, kurių pagrindinis skirtumas nuo paprastų LED juostų tai yra diodai. RGB juostoje vienas diodas susideda iš trijų mažesnių spalvotų šviesos diodų: raudono, žalio ir mėlyno.

RGBW juostoje kiekvienas diodas susideda iš keturių mažų šviesos diodų: raudono, žalio, mėlyno ir balto. Balta spalva nėra sukuriama maišant spalvas, balta spalva yra atskiras diodas, kuris gali turėti šiltą ar neutralią spalvą. Jei nenorite, kad šviesa būtų balta ir šalta, pasirinkite RGB juostą, kuri yra pigesnė ir leidžia pasiekti įdomių apšvietimo efektų.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tokios yra pagrindinės LED juostų savybės ir parametrai. Tikimės, kad informacija yra naudinga ir padės Jums renkantis geriausią variantą iš plataus pasirinkimo ir kuriant norimą patalpų dizainą.

Add to cart